Anime-Kage - anime si manga in limba romana

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Anime-Kage - anime si manga in limba romana

O serie Anime!


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot manager-ului din Windows XP

    avatar
    XTutoria
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot manager-ului din Windows XP

    Mesaj  XTutoria Sam Noi 27, 2010 4:11 am

    Salut prieteni, in tutorialul de astazi o sa invatam cum reparam erroarea ntldr is missing in cazul in care folositi sistemul de operare Windows XP. Cum spunea si colegul meu Cristi intr-un tutorial facut cu cateva zile in urma despre acelasi subiect doar ca pentru Windows 7, ntldr este abrevierea pentru NT loader, boot loader-ul pentru toate sistemele de operare NT ca Windows XP si Windows Server 2003. Incepand cu Windows Vista bootloader-ul nu se mai numeste ntldr ci BOOTMGR. NTLDR ruleaza de obicei de pe partitiile primare (primary partition) sau hardurile primare (in cazul in care aveti 2 hard disk-uri pe acelasi PC unul va trebui sa fie primar (primary master) si cel de-al 2-lea secundar (secundary slave). NTLDR se poate “deteriora” in urma infectarii pc-ului sau a diverselor motive ce pot provoca astfel erroarea “NTLDR is missing” in momentul in care vrem sa bootam in sistemul de operare Windows XP. Daca pentru Windows Vista sau Windows 7 restaurarea boot managerului este simpla prin cateva click-uri bootand de pe un CD cu Windows Vista sau 7, in Windows XP situatia sta putin diferita. Pentru a restaura fisierul NTLDR, va trebui sa bootam de pe un CD cu Windows XP si sa accesam recovery console prin apasarea tastei R. Odata ajunsi in consola de recuperare (recovery console) vom fi nevoiti sa dam cateva comenzi pentru a restaura fisierul NTLDR. Dar pentru a vedea exact care sunt comenzile necesare pentru repararea acestei errori, va invit sa urmariti acest tutorial video. Nu uitati, daca aveti sugestii, reclamatii sau completari nu ezitati sa scrieti pe rubrica de comentarii, de-asemenea daca intilniti pe rubrica de comentarii un user care are o problema si puteti sa-l ajutati, nu ezitati s-o faceti, numai asa putem face locul asta mai bun, ne vedem pe rubrica de comentarii !
    Vizionare placuta !
    avatar
    oana
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty RE: XTutoria

    Mesaj  oana Sam Noi 27, 2010 4:19 am

    foarte bun tutorialul! Multumesc de ajutor bagati si voi mai multe tutoriale pe zi. Va pup si mult succes1
    avatar
    nustiu
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty RE: XTutoria

    Mesaj  nustiu Sam Noi 27, 2010 4:20 am

    acum cateva zile am intrebat si deja ati facut un tutorial bravo !
    avatar
    pc11990
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty RE: XTutoria

    Mesaj  pc11990 Sam Noi 27, 2010 4:21 am

    Am vazut ca a facut cristi inainte un tutorial cu rezolvarea problemei bootmgr din windows7,intrebarea mea este cum a sters fisierul de boot,sau cum a stricat windowsul cand ia dat restart sa-i apare bootmgr?
    avatar
    Bulgac
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty RE: XTutoria

    Mesaj  Bulgac Sam Noi 27, 2010 4:22 am

    Multumesc foarte mult, daca ati fi putut mai devreme sa puneti acest tutorial.Ca in urma cu o luna la un prieten de al meu avea axact aceasi problema, si nu stiam cum sa o rezolv.Incercam sa instalez un nou windows, si dupa cum stiti trebuie sa faca restart si cind se facea aceasi problema “ntldr is missing”.Chiar sinteti bravo, de nu erati voi nu stiam ce sa fac, de multe ori ma-ti ajutat in probleme care nu mai credeam ca exista sanse dea a reface sau de a recupera ceva.Va multumesc anticipat.Sinteti BRAVO.
    avatar
    romeo
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty RE: oana

    Mesaj  romeo Sam Noi 27, 2010 4:25 am

    oana:foarte bun tutorialul! Multumesc de ajutor bagati si voi mai multe tutoriale pe zi. Va pup si mult succes1 .
    He, He, da’ ce crezi tu, ca baietii au o uzina, si scot tutoriale in serie mare, pe banda rulanta ?
    avatar
    bogdange
    Vizitator


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty Tutorial

    Mesaj  bogdange Dum Dec 19, 2010 6:30 pm

    Unde este tutorialul?Eu nu-l vad?!

    Continut sponsorizat


    Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot  manager-ului din Windows XP Empty Re: Rezolvare erorii NTLDR is missing prin repararea boot manager-ului din Windows XP

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 12:30 am